Diskuze Město

Otevřený dopis panu starostovi

RSS zdroj s posledními příspěvky 1 příspěvek

 
Monika 1 příspěvek

Vážený pane starosto,
dovolte mi vyjádřit se k rozhodnutí Odboru životního prostředí o obnově zeleně v ulici Jana Palacha.
Když jsme se před 20ti lety do této ulice přistěhovali, oslovila nás tichou krásou stromů a klidem. Nebála jsem se vypustit svého, tehdy prvňáčka, samotného do školy a z okna přihlížela hrám dětí ze sousedství na „palouku“
Ráz celé ulice se během letošního roku při plánované rekonstrukci razantně změnil, a i když mám k této akci výhrady, chápu. Co už ale nechápu je, že ačkoliv radnice slíbila plnohodnotně nahradit vykácené stromy a osadit jimi nově vzniklé zelené pruhy (např. Odraz 4/2015, Zelené pruhy v ulici Jana Palacha, autor p. Jandík), schválila jejich obnovu pouze v úseku od Tyršova náměstí ke škole. Copak se nikdo z pánů radních neprošel nově vznikající ulicí v horkých dnech letošního léta? Nikoho nenapadne, že v mase betonu a asfaltu, kterou teď tato ulice oplývá, bude vítaný každý kousek stínu, který stromy poskytují. Jen vzdušná teplota se zvedne jistě o pár stupňů, a jestli i příští léta budou horká tak, jako to letošní, máme se opravdu na co těšit.
Je sice hezké, že komise plánuje umístění laviček i s odpadkovými koši (konečně, celá léta nám tu koše citelně chyběly), ale nedokážu si představit maminky s kočárky nebo lidi v důchodu na procházce, jak se opékají na přímém slunci.
A už vůbec mi není jasná myšlenka na osázení rabátek keři a trvalkovými záhony. Napadlo někoho, kolik práce dá jejich údržba a jak a kam budou vystupovat lidé z parkujících aut, pro která je připraven parkovací pruh po celé délce ulice?
Žijeme v 21. století, světový trend je návrat k přírodě, zazeleňování měst a snaha zmírňovat dopady globálního oteplování, jen u nás doma jsme trochu zaspali, že. Možná, že by stálo za to přehodnotit stávající rozhodnutí a z autostrády, která vznikla, vytvořit alespoň trochu příjemnou ulici vybízející k procházkám.
Na závěr mi dovolte vyjádřit se k úmyslu zavést naší ulicí autobusovou linku!
Netuším, koho tato „geniální“ myšlenka napadla, ale vést hromadnou veřejnou dopravu klidovou vilovou čtvrtí a úzkými ulicemi (Haškova, nebezpečná křižovatka Spěšného – Haškova, ostatně ani nové jízdní pruhy v Palachově ulici šířkou moc neoplývají)), je těžko uvěřitelné! Je zajímavé, že obyvatel ulic, kterých se tato inovace týká, se nikdo na jejich názor nezeptal. Pan ing. Jandík mě na loňském mimořádném veřejném zasedání, které se konalo kvůli připomínkám občanů k rekonstrukci Palachovi ulice na městském úřadě, ujistil, že nic takového nepřipadá v úvahu, výslovně jsem se ho na tuto možnost ptala. Jak je vidět, na nějakém tom slově asi až tak nezáleží. S pozdravem Monika Hesounová Jana Palacha 917

Diskuze Město