Diskuze Doprava

Jízdní řády vlaků

RSS zdroj s posledními příspěvky 32 příspěvků

Stránky: 1 2

 
Vašek K. 17 příspěvků

Prosím, můžete mi někdo vysvětlit, jak se jezdí od 1.1. 2011 na lístek PID? Když chci z Roztok vlakem na Mas. nádraží a pak na tento lístek jezdit dál – dejme tomu Praha 4, Praha 3, Praha 9 – tramvaje, metro, busy – musím si už v Roztokách koupit /a označit/ lístek za 40 Kč místo dřívějších (do 31.12.2010 platících) 32Kč?

Bohuzel je to tak a souvisi to se zmenami, ktere probehly v tarifu k 1.1. Listek, ktery ted lze koupit za 32 plati pouze pro 4 pasma a neplati pro pasmo P, takze pri ceste z Mas. nadrazi pouzit nelze.
Taky jsem na ridice autobusu koukal jako tele na nova vrata, kdyz po me chtel za listek 40 misto 32 (a to byl jeste tak ochotnej, ze mi o novince rekl, protoze jsem si sam u listku za 32 vsiml jen snizeni delky platnosti a poctu pasem, ale ne zruseni platnosti pro pasmo P). Klidne mi ho mohl prodat a dal me neresit.

 
johnnny 13 příspěvků

jen doplním dvě maličkosti:
1) vzhledem k tomu, že i stanice Masarykovo nádraží je v pásmu P, tak i když nechcete cestovat nikam dál, tak je potřeba lístek za 40 Kč (tedy na 5 pásem) – na levnější lístky lze dojet maximálně pouze na Holešovice, zastávku (příp. na celé trase linky S41, která má všechny zastávky v pásmech B nebo 0 a žádnou v pásmu P)
2) dnešní lístek za 32 Kč je dřívější lístek za 26 Kč, který dnes využívají lidé z vesnic za V. Přílepami (lze na něj jezdit např. v rámci pásem 0,B,1,2); pro obyvatele Roztok bude asi více využita jízdenka za 24 Kč, kterou lze použít např. v případě přestupu na jiný příměstský autobus (např. v trase Roztoky – Dejvická – Horoměřice)

 
delfinek 68 příspěvků

A byla toto změna např. popisovaná někde v Odrazu?
Myslím, že toto neví plno občanů Roztok, prostě přijdou na nádraží označí lístek za 32 a průvodčí ve vlaku jim napaří pokutu.

 
Vítek.S 373 příspěvků

Ano. V čísle 1/2011 na straně 8 k nahlédnutí zde Bylo to také zveřejněné na stránkách města a to v půlce prosince k nahlédnutí zde Oficiální stanovisko přišlo až po uzávěrce Odrazu a bylo uveřejněno jen na stránkách města zde Veřejně přístupné jsou i stránky ROPIDu Jinak vlakový personál nepaří pokuty, ale účtuje přirážky k jízdnému či přirážky za porušení přepravních podmínek. :-)

 
johnnny 13 příspěvků

Na jednu stranu je pravda, že třeba informace právě o tomto zdražení byly zveřejněny relativně na poslední chvíli – na oficiálním webu ROPIDu se nové ceny jízdného objevily snad až 23.12., což vzhledem k nastávajícím vánoční svátkům nepovažuji za dostatečně včasnou informaci; na druhou stranu, pokud chci někam cestovat, tak si musím předem zjistit, jakou jízdenku budu potřebovat. Je mi jasné, že pokud člověk jezdí denně, tak se o to až tak nezajímá (zvlášť když má předplatní kupony), ale pokud jezdí jen výjimečně, měl by si zjistit, jestli se něco náhodou nezměnilo (od začátku ledna visí na každé autobusové zastávce po cestě z Roztok do Prahy aktualizované ceníky jízdného a ještě dnes se plno lidí diví, že jízdenku za 10 už nedostanou a že už přes měsíc stojí 12 korun; na nádraží počítám bude zcela jistě nové znění tarifu někde viset taky).

Jenže tohle je problém mnoha lidí že si nepřečtou, že je něco nového nebo alespoň to, kam ten autobus vlastně jede – pár příkladů: – po zavedení spoje z Prahy ve 22:20 byl spoj ve 23:00 posunut na 23:10 – v jízdním řádu to bylo uvedeno, ale místo toho, aby se do něj lidi podívali, raději šli nadávat řidiči, proč ještě nejede, že už je 23:05 a už má být pryč – naopak po zavedení spoje ve 23:45 byl tentýž spoj posunut zpět na 23:00 – krátce po této změně jsem jednou v autobuse slyšel rozhovor dvou lidí, že jeden z nich přišel na zastávku chvilku po jedenácté a autobus už byl dváno pryč, tak že si na to hned někde stěžoval, že mu řidič ujel (zjevně se také nebyl schopný podívat do jízdního řádu, že již “týden” platí nový) – když se kdysi jezdilo přes Únětice a spoje jak do Roztok v té době ještě k nádraží i do Prahy jezdily peřs Levý Hradec, tak bylo na začátku výluky na každé zastávce napsáno že “Všechny zastávky v úseku Roztoky, nádraží – Roztoky, Levý Hradec se přemisťují do opačných zastávek.”, tedy i zastávka na Levém Hradci ve směru na Prahu měla být zastávka u trafiky (běžně výstupní) a zastávka dole na točně měla být směrem do Roztok (i když tady by se o opačném směru dalo polemizovat, nicméně prvních pár dní byly takto vyvěšeny i jízdní řády); nicméně po asi týdnu jsem si všiml, že se najednou jízdní řády pro oba směry objevily na zastávce na točně (nevím jestli si někdo stěžoval, že v tom je zmatek nebo v tom bylo něco jiného – ale to je jedno) – každopádně dole zastavovaly autobusy do obou směrů a i když byly označeny, že např. konečná zastávka je “Dejvická”, tak do něj všichni nastoupili v domnění, že když jede na tu Dejvickou, tak určitě pojede i na náměstí a pak polovina z nich byla nemile překvapena, když nahoře na rozcestí odbočil doprava a jel směrem pryč z Roztok

Závěrem tedy už jen jedna věta:
Osobně z toho mám takový pocit, že i kdyby se o tom zdražení psalo kdekoliv sebevětším písmem, tak se stejně najdou jedinci, kteří si to stejně nepřečtou a pak se budou jen divit, když po nich revizor bude chtít zaplatit pokutu.

 
delfinek 68 příspěvků

Johnny,
no já si nemyslím, že lidé nečtou. Osobně jsem tady v prosinci upozorňovala, že nový jízdní řád ČD nebyl dán na stránky města včas a že v Odrazu je chyba u městské linky. To, že si mám přečíst další Odraz, kde je článek Nové ceny jízdného PID v dalším Odrazu, to mne opravdu nenapadlo. V článku o změnách PID je sice napsáno, že minule bohužel, vysvětlivky nevyšly, ale to člověk prostě neví, že něco nevyšlo, že :-)

No a když člověk jde na vlak, chce si koupit lístek i na Prahu, kupuje delší dobu ten za 32, tak těžko bude chodit otravovat ke kase ČD, aby se zeptal, zda se něco neměnilo. Vím, jak obsluhu kasy vytáčí, když má rozměnit lidem drobné právě proto, aby si koupili lístek v automatu.

 
Vítek.S 373 příspěvků

Tady bych se zastal ROPIDu. Informace byly pozdě zveřejněny proto, že se dlouho a usilovně jednalo mezi ROPIDem a krajem o konečné podobě tarifu. V době uzávěrky čísla 12/2010 byly známy jen ceny jednotlivých jízdenek. Tuto inforaci jsem měl navíc jen ústně a z jednoho zdroje. Proto jsem článek vysvětlivky, který měl vyjít v jednom bloku s tabulkami poslal redakci po termínu, když jsem měl informaci již ze dvou zdrojů. Když jsem pak chtěl ještě udělat změnu do korektur dozvěděl jsem se, že do pošty RR tento článek vůbec nedorazil a v čísle není a již není možné ho dodatečně přidat. Vyšel tedy o číslo později, což považuji, stejně jako delfinek, za chybu. Aby se dopady této chyby alespoň částečně zmírnily, nechal místostarosta, který má funkci šéfredaktora na starosti, vyvěsit můj článek alespoň na stránky města. A poté i oficiální informaci ROPIDu. Obé před 1.1.2011

 
delfinek 68 příspěvků

Od zítra (1.7.2011) má dojít v Praze ke zdražení MHD. Dotkne se toto zdražení nějak dopravy do Roztok – jak vlakové, tak autobusové?
Nebo budou moct dospělí do Prahy a pak po Praze stále na lístek za 40Kč?

 
Vítek.S 373 příspěvků

Tentokrát ne. Stačilo v lednu. Pětipásmová jízdenka se nezdražila.

 
mipri 196 příspěvků

Cena jízdenky pro nás zůstává stejná – nám už je zdražili od ledna! :-)
Na stránkách ROPIDu jsou přehledné tabulky ( www.ropid.cz ), kde jsou jednotlivé jízdenky popsány, nicméně malý výcuc pro cestující z Roztok:
Jízdenka za 18 Kč je dvoupásmová, platí 30 minut a můžete ji použít na cestu z Roztok do Podbaby (pásmo B+1). Na městských linkách (metro, tramvaje, autobusy 100-299) NEPLATÍ! Ale můžete na ní cestovat z Roztok i do Suchdola a Horoměřic, když v Podbabě přestoupíte na příměstské autobusy 359 nebo 355 a stihnete cestu do 30 minut! ;-)
Jízdenka za 24 Kč platí po Praze (pásma P+0+B) 30 minut a je nyní přestupní. V kombinaci pásem 0+B+1 lze jízdenku za 24 Kč použít na cestu z Roztok na kulaťák a platí 60 minut (nelze pak pokračovat v pásmu P – metro, tramvaj či jiný bus, kromě příměstského, kterým pokračovat můžete…) Teoreticky na ní můžete jet i zpátky, pokud to stihnete do 60 minut. :-)
Jízdenka za 32 Kč platí 90 minut po Praze (pásma P+0+B, s tím že pásmo P jsou pásma dvě :-D) a je přestupní. Pro cestu do Roztok použít nelze.
Jízdenka za 40 Kč je pětipásmová a lze ji použít pro jízdu z Roztok kamkoliv po Praze (pokračovat metrem, tramvají, busem) i za Prahu v rámci pásma 1 (třeba Černošice, Říčany..) během doby platnosti, která je 120 minut. A pokud si jedete jenom něco vyřídit do Dejvic a stihnete se do dvou hodin vrátit, můžete ji použít jako “zpáteční”...
To je tak v kostce všechno, kdyžtak někdo něco přidá, třeba VítekS něco o železnici? :-)

 
mipri 196 příspěvků

A vida,.. on už něco přidal, než jsem dopsal příspěvek… :-)

 
tenisakb 1 příspěvek

Vlaky jsou velmi ekonomiceké, to je pravda ale pouze pokud se nejezdí po větších skupinách… to se spíše vyplatí http://jizdniradyvlaku.info vlastní doprava (auto) .

Stránky: 1 2

Diskuze Doprava