Uprchlíci - a dnes již sousedé

Díky vám, všem úžasným lidem z Roztok, tu s námi již rok mohou žít.

Poskytli jste jim přístřeší, pozvali jste je ke stolu, pomohli jim vybavit domácnosti nábytkem, oblečením, hračkami. Možná jsme si mysleli, my i oni, že za 14 dní pojedou zpět a že vše brzy skončí. Dnes můžeme s trpkostí říci, že válka stále trvá a její konec nelze dohlédnout. Proto jsou tu stále s námi.

Po roce se řada z nich přestěhovala z „obýváků“ dobrých lidí do vlastního bydlení. Někdo si platí nájem, někomu pomáhá solidární příspěvek na domácnost, jiným hostitelské rodiny. Žijí tu s námi v Roztokách lidé ze všech těch měst, jejichž názvy slýcháme ve zprávách – Čerkasy, Oděsa, Mariupol, Dnipro, Charkov, Kramatorsk. Jsou tu lidé, kteří se již nemají kam vrátit, protože jejich domy nestojí nebo jsou poškozeny. Jsou tu i ti „ze západu“, kteří se právem bojí o své děti a nechtějí žít v nejistotě a strachu za zvuků sirén několikrát denně. Máme tu především mámy s dětmi, které chodí do škol a školek. Možná je občas vidíte, jak jdou po ulici a povídají si ukrajinsky, ale to jen v hloučku mezi sebou. Když na ně promluvíte, překvapí vás svou již velmi dobrou češtinou.

Zkrátka, jsou to naši sousedé a přátelé. Mnozí si našli práci v našem městě a pomáhají nám.

Díky sbírkovému účtu na pomoc Ukrajině můžeme pomáhat, podobně jako z městského rozpočtu pomáháme Čechům v těžkých situacích. Pomáháme chlapcům, kteří jsou tu bez rodičů. Pomáháme platit školní obědy dětem. Pomáháme také platit kroužky, na které by maminky neměly. Pomáháme kupovat potraviny, když už je zle. Díky sbírce mohou ukrajinští prckové vyrazit na školu v přírodě, na školní výlety. Naprostá většina žen pracuje, často i „od nevidím do nevidím“, ale utáhnout rodinný rozpočet s více dětmi je pro jednu ženu těžké.

Prosíme proto: podpořte tenčící se Sbírkový účet města malým příspěvkem, ať můžeme pomáhat i nadále. Děkujeme!

Číslo sbírkového účtu: 6148296319/0800.

 

Zuzana Šrůmová, Tomáš Novotný a Laďka Jakobová